Pasowanie na czytelnika uczniów klasy I

12 Maj 2021 r.
Redaktor: szczerba
Pasowanie na czytelnika uczniów klasy I

Pasowanie na czytelnika uczniów klasy I

Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. 6 maja 2021 roku w bibliotece szkolnej odbyło się pasowanie na czytelnika uczniów klasy pierwszej. Celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych do wypożyczania książek oraz systematycznego rozwijania umiejętności czytania. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie dowiedzieli się, jak należy dbać o książki.  Pierwszoklasiści odgadywali zagadki literackie, które sprawdzały znajomość bohaterów baśni i bajek. Układali zdania z rozsypanek wyrazowych, puzzle związane z biblioteką i czytaniem. Wysłuchali prezentacji multimedialnej pod  tytułem “Czytaj książki”. Zapamiętali ważną myśl Umberto Eko -“Kto czyta książki, żyje podwójnie”. Po takim wprowadzeniu czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki. Pani bibliotekarka dokonała pasowania każdego z uczniów. Na pamiątkę uczniowie otrzymali dyplomy, które będą im przypominały o tym uroczystym wydarzeniu. Uczniowie wypożyczyli książeczki, z czego bardzo się ucieszyli. Mamy nadzieję, że każdy pierwszak będzie często odwiedzał bibliotekę i rozbudzi w sobie potrzebę czytania.

10 powodów dla których warto czytać dziecku książki

  1. Czytanie książek zacieśnia więź uczuciową między rodzicami, a dzieckiem. Dziecko wsłuchane jest w głos rodzica, a bliski kontakt daje poczucie bezpieczeństwa.
  2. Książki rozwijają wyobraźnię dziecka.
  3. Słuchanie czytanych książek rozwija inteligencję dziecka, wzbogaca słownictwo, uczy ładnego budowania zdań i zachęca do samodzielnej nauki i czytania.
  4. Książki wychowują.
  5. Książki wyrabiają wrażliwość. Niejedna książka poruszy nasze serca.
  6. Słuchanie książek odpręża i pozwala przyjemnie spędzić czas.
  7. Książki rozwijają pasje u dzieci.
  8. Czytanie książek przekazuje nam wiele informacji o dziecku.
  9. Książki porządkują dziecięcy świat. Dzięki bajkowym postaciom dziecku łatwiej jest zrozumieć codzienne sprawy.
  10. Książki podpowiadają, jak porozumieć się z rówieśnikiem i rodzeństwem.

Pamiętajmy zawsze o tych zaletach.

Opiekun biblioteki Joanna Banasiak